Šafránkova základní škola a mateřská škola Nalžovské Hory

Školní fotoarchiv

Fotogalerie školního roku 2018 - 2019

4.,5.tř.-Projektový den s žáky z Rinchnachu - 14.3.2019

Děti a učitelé z Bavorska a Česka prožili ve čtvrtek 14. 3. 2019 díky projektu Dva jazyky - jedna myšlenka už druhý společný projektový den. Tentokrát se hostitelské role ujala česká strana. Devět dětí v doprovodu pana ředitele B. Schella, odcházejícího učitele češtiny pana Diviše z Hartmanic a řidičky mikrobusu dorazilo do naší školy s půlhodinovým zpožděním. Naše hosty překvapilo husté sněžení na hranicích. Německé děti se ocitly v neznámém prostředí, a tak nemohly skrýt své počáteční rozpaky. Ty se naštěstí brzy rozpustily při společném zpívání již známých česko-německých písniček. Do zpěvu se s gustem zapojili i dospěláci a mazurkou se celý kruh, utvořený z dvou národností, protančil k uvolněné atmosféře lidí na jedné lodi. Děti se naučily novou báseň Byla jedna Mutter - matka... a s panem Divišem si zazpívaly i hebrejsky! Po svačině následovaly jazykové hry, ve kterých se osvědčily nově zakoupené pomůcky a obrazové materiály. Na mazacích tabulkách žáčci prokázali své matematické dovednosti a ke správnému výsledku se vždy dobrali i přes střídavě rozličná jazyková zadání. Starší žáci z 2. stupně zajistili tlumočení a průvodcovské služby při představení budovy školy a obce. Velcí školáci nás doprovodili také na oběd, kde se děti musely posadit vždy do skupinek po třech: Němec - Čech a starší český školák. Konverzace u svíčkové se i díky pokročilejším němčinářům opravdu rozproudila a v jídelně bylo rušno a živo. Po obědě jsme si v naší tělocvičně zahráli hry na molekuly a na barvy . V příjemně upravené učebně 5. třídy se pak děti s velikým nadšením střídaly u pexesa zvířat na interaktivní tabuli. Odpoledne bylo naplněno druhou sérií her, ve kterých jsme při židličkované šli i do těsnějšího kontaktu. Legraci a úsměv na rtech nám nevzal ani náročný úkol pro malé konsekutivní tlumočníky. Německé děti musely zaznamenat co nejvíce informací ze souvislé české promluvy paní učitelky Hanky Bouzkové a české děti pak z německé promluvy pana ředitele Bernharda Schella. Už jsme opravdu učinili pokrok! Čas nás ovšem nemile zaskočil a bylo třeba se rozloučit. Nevadí. Brzy se potkáme na třídenním kempu v Krutěnicích. Časová organizace byla drobně narušena pozdním příjezdem hostů. Aktivitu Dotazník a Činnosti jsme přesunuli do třídenního kempu. Naplánovaný program jinak proběhl dle rozvržení z přípravného projektového dne. Osvědčila se vizuální jazyková podpora a obrazové kartičky. Účast starších žáků zásadní měrou rozproudila konverzaci mezi malými školáky. Dobrý start zajistila i aktivita společného zpívání písní, které se děti učí na obou stranách hranice. Texty a materiály si vyučující vyměnili už při prvním projektovém dni a bylo tak na co navázat. Žáci cítili jistotu, která pomohla odbourat strach. Dalším pozitivním momentem bylo i přátelské naladění mezi bavorským ředitelem školy a českými vyučujícími. Tuto atmosféru podpořila předchozí společná účast na konferencích a školení. Shody jsme pozorovali i co do přístupu pedagogů k dětem. Obě školy jsou co do velikosti a koncepce typem rodinné školy. Žáci dospěláky vnímali jako průvodce a pomocníky. Důkazem toho bylo, že se německé děti se svými otázkami s důvěrou obracely i na české učitelky. Mimo původní plán se podařilo i krátké setkání pana starosty Nalžovských Hor s panem ředitelem rinchnaské školy. Oproti projektovému dni v Německu jsme již více stavěli na jazykových znalostech dětí. Aktivity se opíraly o jazyk, ale také o nejazykové znalosti (matematika) a dovednosti (pohybové prvky, zpěv). Máme radost, že se děti dokázaly dorozumět i bez moderování učitelem. Tento prvek byl zcela nový. Mezi žáky byl patrný rozdíl v míře zapojení, někteří školáci na české i německé straně byli mimořádně aktivní. Všichni žáci se zúčastnili a aktivitou prošli v plánovaném rozsahu. Atmosféra byla uvolněná, radostná a živá.

Fotogalerie školního roku 2023 - 2024

Návštěvy

Týden: 250
Dnes: 19